SOLINSTAL SP. Z O. O.

Łomianki
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Mikroinwertery – zasada działania i proces powstania

Autor: SOLINSTAL Sp. z o.o., publikacja: 2020-07-24

Mikroinwertery przetwarzają prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) bezpośrednio pod modułami fotowoltaicznymi, mogą obsługiwać do 4 modułów, zwiększając ich wydajność oraz niezawodność. Instalacje oparte o mikroinwertery cechują się łatwością montażu i nie ma potrzeby instalacji falownika stringowego. Pomysł nie jest nowy, ale przez dziesięciolecia technologia mikroinwerterów walczyła o start.

Fotowoltaika – prąd ze słońca

Mikroinwertery czy falownik?

Standardowy generator PV z falownikiem stringowym centralnym składa się z wielu paneli słonecznych połączonych szeregowo. Problem polega na tym, że jakikolwiek spadek prądu lub napięcia w obrębie jednego panelu wpływa na cały ciąg.

Mikroinwertery są w stanie rozwiązać ten problem, ponieważ są połączone elektrycznie równolegle, a nie szeregowo. Ponadto optymalizują proces konwersji mocy, dostosowując system do zmieniających się warunków otoczenia (zacienienie, kurz i zanieczyszczenia, nierównomierne temperatury, nieoptymalne kąty napromienienia itp.). Więc jeśli jeden panel fotowoltaiczny cierpi z powodu zakłóceń środowiskowych lub awarii panelu, nie wpływa to na cały układ.

Mikroinwertery – jak powstały?

  1. Po raz pierwszy opracowano teorię dotyczącą zastosowania mikroinwerterów w latach 70., wraz z technologią pozyskiwania energii ze słońca. Pojawiło się kilka koncepcji, niestety większość nie doczekała się realizacji z powodu kosztów produkcji, problemów z niezawodnością urządzenia i wydajnością konwersji mocy. Z powodu tych problemów nie inwestowano w rozwój tej technologii aż do 2006 roku.
  2. W 2006 r. współzałożyciele Enphase, Martin Fornage i Raghu Belur, poczuli się sfrustrowani, widząc nieudolność rozwoju rynku systemu mikrofalowników. Martin i jego zespół z Enphase Energy postanowili wrócić do podstaw, odbudowując krok po kroku falownik fotowoltaiczny od podstaw.
  3. Martin opracował zupełnie nową koncepcję falowników, która rozwiązała każde z kluczowych wyzwań: koszt, niezawodność i wydajność. Było to innowacyjne podejście, łączące technologie z branży półprzewodników, elektroniki energetycznej, telekomunikacji i oprogramowania. Oprócz stworzenia nowej architektury falownika, podejście to zaowocowało nowymi projektami sprzętu fotowoltaicznego, systemami pakowania i procesami testowania falowników. Jego produkt, Enphase Microinverter, był pierwszym na świecie dostępnym na rynku mikroinwerterem w czerwcu 2008 roku.
  4. Do września 2011 r. Enphase Energy wysłała milion mikroinwerterów. W grudniu 2011 r. Enphase osiągnęło globalny zasięg, docierając do Francji i Włoch, a wkrótce potem do innych krajów.
  5. W marcu 2012 r. Enphase Energy była notowana na NASDAQ, a w lipcu 2013 r. wprowadziła technologię czwartej generacji i mikroinwerter M250.
  6. W grudniu 2015 r. Enphase ogłasza, że dostarczyło ponad 16 milionów mikroinwerterów działających w 21 krajach.

Mikroinwertery – dlaczego warto?

Mikroinwertery dzięki swej unikatowej konstrukcji i najwyższym poziomie jakości są najefektywniejszym rozwiązaniem do budowy małych i średnich instalacji fotowoltaicznych ulokowanych na dachach budynków, trackerach solarnych czy na instalacjach gruntowych. Brak wysokiego napięcia DC stawia te urządzenia na pierwszym miejscu pod względem bezpieczeństwa na świecie. Najwyższe standardy kontroli jakości pozwalają producentowi gwarantować poprawność pracy aż do 25 lat.

Obecnie mikroinwertery są najszybciej rosnącym segmentem rynku falowników fotowoltaicznych.

Czytaj też: Fotowoltaika – ceny, opłacalność, zysk

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 943 Specjalistów od Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice